Jaki jest lepszy sposób na wyposażenie Twojego domu w sprzęt audio niż w głośniki architektoniczne? Są one stosowane i dobrze integrują się z nowoczesnymi domami typu smart-homes, a także są ulubionym sposobem na rodzinną rozrywkę w pokoju. Innym wspaniałym zastosowaniem jest słuchanie muzyki płynnie od pokoju do pokoju. Dodatkowo, wzrasta popularność dźwięku trójwymiarowego. Chociaż istnieje wiele zastosowań głośników architektonicznych, mogą one być, ale nie muszą być właściwym wyborem dla Twoich potrzeb audio. Oto kilka punktów kwalifikacyjnych, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, czy głośniki architektoniczne, czy też tradycyjne głośniki w stylu box są odpowiednie dla Ciebie.

Czym jest Głośnik Architektoniczny?

Odkąd trafiłeś do Aperion Audio, prawdopodobnie wiesz coś o tych typach głośników. Ale dla tych, którzy nie wiedzą, podzielmy się tym, czym dokładnie jest głośnik architektoniczny i jak on działa. Są to głośniki przeznaczone do montażu na ścianie lub suficie. Zazwyczaj nie mają obudów pudełkowych, co jest sprzeczne z typową konstrukcją głośników. Może to oczywiście spowodować, że zakwestionujesz ich konstrukcję lub jakość dźwięku. Ale to, że nie ma "pudełka", nie oznacza, że nie będzie ono dobrze brzmiało. Uszczelnienie obwodu głośnika do ściany lub sufitu zasadniczo pozwala Twojej ścianie działać jako obudowa dla głośnika, ponieważ oddziela on przednie fale dźwiękowe odpalane z tyłu od fal dźwiękowych odpalanych z tyłu.

Głośniki architektoniczne różnych stylów

W Aperion oferujemy trzy rodzaje tradycyjnych głośników architektonicznych. Pierwszym z nich jest Intimus L6-IC (IC jest dla In-Ceiling). Głośniki sufitowe są idealnym wyborem do odtwarzania najnowszych formatów dźwięku 3D. Można je odpowiednio rozstawić i zainstalować, aby uzyskać najlepsze efekty dźwiękowe. Głośniki sufitowe mogą być również używane do odtwarzania dźwięku przestrzennego w tradycyjnej konfiguracji 5.1 lub 7.1. Drugim typem jest Intimus L6-IW (IW jest przeznaczony do montażu w ścianie). Konstrukcja głośnika wysokotonowego i niskotonowego odwzorowuje konstrukcję półki na książki, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla każdego głośnika umieszczonego na wysokości ucha. Powiedzmy, że masz głośniki pudełkowe do przedniej sceny dźwiękowej, ale ustawienie kanapy i rozmiar pomieszczenia nie pozwoli na zamontowanie dużych półek na ścianie po bokach lub z tyłu. Głośnik naścienny będzie dobrym kwalifikatorem w tej sytuacji, szczególnie z jego celowym głośnikiem wysokotonowym. Wreszcie mamy Intimus 6-DT (DT jest dla Dual-Tweeter). Jest to odpowiedni głośnik do dystrybucji dźwięku w całym domu, ale nie tyle do kina domowego. Wykorzystuje on dwa kanały wzmacniacza, dzięki czemu pozwala na uzyskanie sygnału stereo z jednego głośnika, co czyni go przydatnym w kuchni, łazience lub innym miejscu, w którym chcemy uzyskać pełny sygnał stereo z jednego głośnika.

Jakość dźwięku

Niestety głośniki architektoniczne mają złą reputację, nie da się temu zaprzeczyć. Na szczęście projekty architektonicznych głośników były przez lata przeprojektowywane, wiedząc, że kompromisy w zakresie wielkości i projektu będą musiały być zrekompensowane przez poprawę jakości dźwięku. Umieszczenie głośnika architektonicznego jest krytyczne dla uzyskania optymalnego obrazu stereo. Biorąc pod uwagę fakt, że zostaną one zainstalowane, w przypadku konieczności wprowadzenia jakichkolwiek zmian, trzeba będzie wbić się w swoje ściany, a to nie jest zabawne. Również konfiguracja i konstrukcja głośników może mieć ogromne znaczenie. LCR (lewy, środkowy, prawy) to świetny sposób na zbudowanie przedniej sceny dźwiękowej. Podczas gdy większość Boxed kanały centralne mogą mieć 3-drożne pionowe matryce, można również użyć pionowo zaprojektowanych głośników do kina domowego. Działają one dobrze za akustycznie przezroczystym ekranem.

Back Boxy

Czym oni są? Pudełko zbudowane i zainstalowane z tyłu głośnika architektonicznego, aby zapobiec przedostawaniu się dźwięku do sąsiedniego pomieszczenia. Czy są one konieczne? Zależy od projektu. Jeśli wybrany przez Ciebie głośnik architektoniczny ma nieskończoną przegrodę, to nie jest ona konieczna i najprawdopodobniej wpływa negatywnie na jakość dźwięku. Czym jest projekt nieskończonej przegrody? Jest to otwarty głośnik tylny. Gdy obwód głośnika jest uszczelniony do ściany lub sufitu, ściana lub sufit stają się obudową głośnika. Głośniki architektoniczne, które są produkowane przez Aperion, są również konstrukcją z nieskończoną przegrodą, więc nie zaleca się stosowania tylnej obudowy. Przyjrzyjmy się mechanice i konstrukcji głośników z nieskończoną przegrodą. Idealny montaż głośników to solidny, płaski panel o nieskończonych rozmiarach z nieskończoną przestrzenią za nim. Wytwarzane fale dźwiękowe powstają w wyniku przemieszczania się przetwornika w przód i w tył. Powoduje to powstawanie fal dźwiękowych poruszających się do przodu i fal dźwiękowych poruszających się do tyłu. Nieskończony panel zapobiegnie zakłócaniu przez tylne fale dźwiękowe fal przednich. Jeśli fale dźwiękowe zderzają się ze sobą, powoduje to niepożądane fazowanie lub anulowanie dźwięku. Jeśli koniecznie musisz użyć backboxu, zbuduj największą możliwą obudowę, zwiększ tłumienie lub absorpcję materiałów, a także wewnętrzne stężeń asymetrycznych. Pomoże to usunąć niepożądane anomalie akustyczne lub wszelkie wewnętrzne fale stojące spowodowane przez wewnętrzne odbicia.

Formaty dźwiękowe

Każda branża stale przesuwa nowe granice, zwłaszcza rozwijający się przemysł rozrywkowy. Projektanci dźwięku mają wizję w pełni zanurzonego dźwięku, a inżynierowie stojący za tym projektem zanurzają się głęboko, aby te pola dźwiękowe stały się rzeczywistością. Producenci chcą, aby efekty dźwiękowe filmów były tak realistyczne, jak to tylko możliwe, stanowiąc uzupełnienie akcji na ekranie, a jeśli kiedykolwiek widziałeś film, w którym dźwięk i efekty wizualne synchronizują się ze sobą, to jest to ekscytujące doświadczenie. Nic dziwnego, że powstały takie formaty dźwięku 3D jak Dolby Atmos, DTS:X i Auro-3D. Najlepsze jest to, że formaty te zostały nam udostępnione, a my możemy odtworzyć doznania kina we własnych domach, instalując dodatkowe głośniki napowietrzne. Twoi znajomi mogą cię nazwać szalonym za dodanie kolejnych głośników do twojej konfiguracji, ale jestem pewien, że szybkie demo tej niesamowitości sprawi, że będą ślinić się na więcej.

Toddler Proof

Albo jeszcze lepiej, ludzki i zwierzęcy dowód! Prawdopodobnie miałeś szczeniaka lub kota, który dostał przypadkowego wybuchu energii, a potem, jak wiesz, odbił się od mebli lub, co gorsza, od głośników. Wydaje się, że mój kot znalazł bliskie połączenie, zawsze przytulając środkowy kanał, a potem zostawiając kratę z lekką ilością sierści... Nic, czego nie da się naprawić za pomocą wałka! Z drugiej strony, być może doświadczyłeś gniewu malucha. Nigdy nie wiadomo, jaka zabawka będzie rzucać się w powietrzu tylko po to, aby Twój głośnik był na końcu odbiorczym. I oczywiście, najbardziej niefortunne są proste wypadki spowodowane przez nas samych lub naszych przyjaciół. Bardziej prawdopodobne jest również, że uzyskasz zgodę małżonka z wcześniej wymienionych powodów.

Konfiguracja / Układ

Czy każdy głośnik będzie wbudowany w ściany lub sufit? Najlepiej byłoby, gdyby przednie trzy głośniki wysokotonowe znajdowały się na wysokości uszu w pozycji siedzącej. Być może zdecydujesz się iść z pudełkowymi głośnikami dla frontów i umieścić surround w ścianach. Chociaż zdecydowanie odradzamy umieszczanie każdego głośnika w suficie ze względu na brak jakości obrazu dźwiękowego, może on po prostu działać na Twoje potrzeby. Być może pomieszczenie, w którym instaluje się głośniki, nie jest przeznaczone do słuchania wysokiej jakości, ponieważ zbudowano już do tego celu najlepsze ludzkie terytorium. Jeśli musisz wejść na sufit w przypadku głośników przednich, staraj się ustawić głośniki niskotonowe i wysokotonowe pod kątem około 45 stopni, aby prawidłowo skierować dźwięk w kierunku pozycji odsłuchowej.

Dźwięk w wielu pomieszczeniach

Czy rozważałeś odtwarzanie muzyki w całym domu lub na zewnętrznym patio? To miły luksus mieć swoje ulubione utwory grające podczas przechodzenia z pokoju do pokoju. Dzięki temu codzienne czynności stają się odpowiednio przyjemne. Co więcej, dzięki automatyce domowej i wszystkiemu, co jest podłączone do sieci Wi-Fi, możesz sterować muzyką bezpośrednio ze swojego smartfonu, bez konieczności chodzenia po nim do dźwiękowego lochu w celu łatwego pominięcia piosenek. A co z Twoimi znanymi na całym świecie umiejętnościami grillowymi? Spędzanie czasu na patio z przyjaciółmi i rodziną może być bardziej relaksujące i zabawne przy muzyce, jeśli każdy może zgodzić się na dany gatunek... Ale to Twój grill, więc kogo obchodzi, co myśli!

Bring Your Walls to Life

Po zakończeniu instalacji i w końcu można trafić do gry, architektoniczne głośniki mają możliwość ożywienia ścian. Niczym scena z jurajskiego świata, w którym dzieci są w żyrosferze, doznania dźwiękowe mogą być zachwycające. Istnieją różne poglądy na temat głośników architektonicznych, upewnij się, że odrobisz swoje zadanie domowe zanim podejmiesz decyzję. Badania mogą trwać dni, miesiące lub (mamy nadzieję, że nie) lata i dotyczyć tego, który głośnik wybrać do kina domowego lub pokoju rozrywki. Jest wielu entuzjastów kina domowego, w tym Guru tutaj w Aperion, którzy chętnie udzielą porad dotyczących głośników. Ukryte lub nie, kiedy twoja muzyka lub filmy są w ruchu, twoje głośniki powinny dać ci szczęście.

Plusy i minusy

Profesjonaliści

  • Głośniki wysokotonowe i niskotonowe Niewidocznie przeszkadzają i redukują bałagan Głośniki sufitowe pozwalają na uzyskanie wciągającego dźwięku 3D Odpowiednie głośniki wysokotonowe i niskotonowe Brak odbicia ścianek od tyłu głośnika w obudowie Doskonałe do głośników przestrzennych Bezpieczny sposób Rozproszony dźwięk wielopokojowy Malowalne kratki

Cons

  • Harder to install as opposed to running wire across the floor to a boxed speaker Can't move once installed unless you plan on another construction project Upgrading is not usually in the forefront of your mind after an install Harder toe-in for the stereo imaging sweet spot Occasional lack of sound quality