Większość z nas ma marzenia o zbudowaniu ostatecznej męskiej jaskini, ale rzeczywistość jest taka, że większość z nas po prostu nie ma możliwości, aby to zrobić. Pragnienie Twojego serca może obejmować akustycznie przygotowane pomieszczenie, 120-calowy ekran projektora, separatory A/V i niekończący się budżet na gadżety. Niezależnie od tego, czy będzie to kino domowe, pokój do słuchania muzyki, czy miejsce do grania, zawsze znajdzie się sposób na zmaksymalizowanie zwrotu z inwestycji. Wielkie pytanie brzmi: "Jak mogę uzyskać jak najwięcej z mojego pokoju?". Oto kilka pytań, które pomogą poprowadzić Cię przez ten proces.

 

Jakie są Twoje priorytety?

Sztuką jest określenie przeznaczenia pokoju i uporządkowanie swoich priorytetów. Jaki jest Twój stosunek do muzyki, filmów i gier? Czy twój pokój jest przeznaczony dla wspólnego doświadczenia z przyjaciółmi i rodziną lub miejscem, gdzie lubisz ukrywać się sam? Określenie tego znacznie pomoże w kierunku, w którym pójdziesz, a zwłaszcza jaki dodatkowy sprzęt zdobyć.

Pokój muzyczny może być tak prosty, jak dwukanałowy zestaw półkowy z zasilaniem, taki jak głośniki Bluetooth Allaire, aż po zestaw ultra hi-fi. Pokoje muzyczne mogą być świetne do jamming do swoich ulubionych utworów po długim dniu w pracy. Jeśli lubisz czytać, rysować lub robić rzemiosło, to pokoje muzyczne są świetnym miejscem do spędzania czasu podczas tych działań, jak również.

Jeśli filmy są priorytetem, wtedy będziesz chciał iść z 5.1 lub większą konfiguracją głośników. Podczas gdy 2-kanałowa konfiguracja będzie nadal działać dla filmów, nie uzyskasz wciągających efektów dźwięku przestrzennego. System dźwięku przestrzennego ożywi Twój salon, gdy będziesz mieć gości lub po prostu spędzać czas z rodziną. Nie zapomnij, że każdy pokój kinowy zasługuje na maszynę do robienia popcornu!

 

Jaki jest Twój budżet?

Dla kina domowego lub pokoju gier będziesz musiał zaplanować dla kilku więcej składników niż dla pokoju muzycznego. Ta lista prawdopodobnie zawiera albo TV lub projektor, audio/video odbiornik, Blu-ray/DVD player, streaming opcje, i jakaś inny akcesoria jak głośnikowe przewody, HDMI kable, i głośnikowe stojaki lub wierzchowce. Określenie budżetu pozwoli Ci zorientować się, jak duży system jesteś w stanie zbudować.

Jeśli budujesz system przy ograniczonym budżecie, to na ogół możesz zacząć od przedniej sceny dźwiękowej. Może to być tylko para głośników stereo na początek. Używając tylko stereofonicznej pary głośników można osiągnąć to, co nazywa się "fantomowym kanałem centralnym". Można to osiągnąć dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu głośników, skierowanych w stronę pozycji odsłuchowej. W przeciwnym razie, wiele osób zaczyna od trzech przednich głośników i dodaje głośniki surround później. Tego typu konfiguracje pozwolą Ci uzyskać nowy odbiornik lub inne komponenty, które chcesz.

Należy pamiętać, że technologia stale się rozwija. Zazwyczaj co kilka lat jest jakaś aktualizacja do odbiornika i TV tech. Upewnij się, że budżet i plan dla tych zmian, jeśli chcesz pozostać na szczycie najnowszych trendów. Na przykład, 8K stanie się szerzej dostępny w ciągu najbliższego roku lub dwóch.

 

Plan piętra

Wielkość pokoju będzie ogromnym czynnikiem w określeniu, jak duży system można zainstalować. Pomoże to również określić, czy głośniki surround znajdą się w suficie, czy też masz wystarczająco dużo miejsca na głośniki w stylu półkowym umieszczone na poziomie uszu. Kanapa w kształcie litery L również może mieć duże znaczenie podczas rozważań nad rozmieszczeniem głośników w celu uzyskania najlepszego dźwięku. Umieszczenie głośników surround również wymaga nieco więcej przemyśleń. Nie chciałbyś, aby były one ustawione na środku chodnika, zwłaszcza jeśli kable stwarzają zagrożenie potknięciem.

Możesz również zadać sobie pytanie, czy wieże będą działać w małym pokoju? Oczywiście, że tak, ale generalnie zalecamy co najmniej 10x10 przestrzeni dla większych głośników wieżowych. W innych przypadkach w mniejszych pomieszczeniach zazwyczaj zestaw półek na książki w połączeniu z subwooferem zapewni wystarczającą ilość dźwięku.

Głośniki surround mogą być również kłopotliwe, ponieważ wiele osób nie jest w stanie poprowadzić przewodów głośnikowych od przodu pokoju do tyłu. W takich wyjątkowych sytuacjach należy rozważyć poprowadzenie przewodów pod dywanem lub wzdłuż rogów ściany. Inną potencjalną opcją może być nadajnik bezprzewodowy. Zazwyczaj głośniki surround są zestawami pasywnymi, które wymagają wzmacniacza do wytworzenia dźwięku. Istnieje kilka opcji bezprzewodowych, które zapewniają zarówno wzmacniacz, jak i bezprzewodową transmisję sygnału. Aby to skonfigurować, należy podłączyć nadajnik wychodzący do odbiornika, a następnie nadajnik przychodzący do głośników surround.

 

Akustyka ma znaczenie

W moim prywatnym czasie, jestem bardziej osobą zajmującą się muzyką, ale kiedy spędzam czas z przyjaciółmi, uwielbiam gry wideo lub wspaniałe filmy akcji z dźwiękiem przestrzennym. Akustyka jest zazwyczaj pierwszym zmartwieniem przy tworzeniu systemu w jakimkolwiek pomieszczeniu. Dla większości naszych klientów, są to pomieszczenia o otwartym planie - jak pokój rodzinny. Takie pomieszczenia stanowią nieco większe wyzwanie akustyczne niż dedykowany pokój rozrywki. Będziesz mieć odbicia od okien lub żaluzji, dźwięk będzie pochłaniany przez otwór w pokoju obok, lub sklepione sufity mogą powodować niepożądane fale stojące lub odbicia.

Na wypadek, gdybyś nie wiedział, istnieje różnica między korekcją dźwięku a obróbką akustyczną. Korekcja dźwięku ma na celu zminimalizowanie ilości dźwięku wchodzącego i wychodzącego z pomieszczenia. Można to osiągnąć za pomocą bardzo gęstego materiału, takiego jak maty gumowej i są zwykle instalowane między 2x4 w suchej zabudowy. Natomiast obróbka akustyczna kontroluje odbicia dźwięku w pomieszczeniu.

Jeśli twój system będzie ustawiony na podłodze z twardego drewna, miejmy nadzieję, że będziesz w stanie położyć dywanik pod stolikiem do kawy. Pomoże to w obrazowaniu głośników i zapobiegnie wczesnym lub pierwszym odbiciom. Pierwsze odbicia w połączeniu z bezpośrednim dźwiękiem z głośnika spowodują niedokładny dźwięk w pozycji odsłuchowej. Pierwsze odbicia zdarzają się również na ścianach i sufitach, więc będziesz chciał zrobić wszystko, aby leczyć te obszary, jak również.

Istnieje wiele firm, które produkują panele absorpcyjne, można też pójść drogą majsterkowania. Można je zbudować poprzez pocięcie drewna do budowy ramy i układanie ręczników wewnątrz. Innym potencjalnym problemem akustycznym może być odpowiedź basowa. Aby to wyleczyć, będziesz chciał użyć pułapek basowych.

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z panelami akustycznymi, ponieważ może to spowodować, że Twój pokój będzie brzmiał całkowicie martwo. Podobnie, jak w studiu nagraniowym, nadal chcesz trochę tego "żywego" pogłosu, aby dźwięki brzmiały naturalnie.