Jakiś czas temu przedstawiliśmy kilka rozwiązań problemów z głośnikami, o których słyszymy na każdym kroku. W tym artykule skupimy się na problemach z kinem domowym, które są wynikiem nie zawsze dokonywania przez ludzi najlepszych wyborów. Jeśli niektóre z tych przykładów wyglądają nieco znajomo, nie obawiajcie się, wszystkie one będą łatwe do naprawienia dzięki zastosowaniu się do naszych zaleceń. Zanurzmy się i zacznijmy pokonywać przeszkody i znajdować rozwiązania!

1. Umieszczenie głośników wieżowych zbyt blisko ściany

Spójrzcie na ten zestaw Verus II Grand, wygląda niesamowicie, prawda? Rzeczywiście tak jest, ale jest jeden drobny problem, który można szybko rozwiązać, aby poprawić jego wydajność, a mianowicie umiejscowienie lewej wieży. Prawie dotyka ona ściany bocznej i z tego powodu bas prawdopodobnie zbyt mocno się odbija, a głośnik prawdopodobnie brzmi muląco. Zasadniczo, gdy głośnik wieżowy, lub jakikolwiek inny głośnik z dużą ilością basu, znajduje się zbyt blisko ściany, zaczynamy słyszeć wibracje pomieszczenia zamiast słodkiej, słodkiej muzyki płynącej z głośnika.

W przypadku głośników wieżowych z tylnym portem basu, takich jak Verus II Grand, naprawdę chcesz zapewnić im co najmniej stopę z każdej strony od ściany, a jeśli możesz, dwie stopy to nawet lepiej. Dla głośników z portem przednim, takich jak Intimus 4T i 5T, nadal chcesz dać im co najmniej stopę, ponieważ dźwięk nadal będzie owijał się wokół obudowy od przodu. Absolutnie najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, jest umieszczenie przednich głośników w rogu lub we wnęce. Ludzie ulegają pokusie umieszczania telewizorów w rogu w otwartych planach podłogowych, ale jest to recepta na to, że głośniki przednie znajdą się zbyt blisko siebie. Gdy głośniki przednie nie są odpowiednio rozstawione, tracisz obrazowanie stereo i przestrzenność 3D, którą może zapewnić prawidłowo skonfigurowany system stereo. Zamiast realistycznej sceny dźwiękowej, gdzie każdy instrument ma przestrzeń do oddychania, wszystko może brzmieć ściśnięte i niezdefiniowane. Na domiar złego, narożne ściany naprawdę zwiększą poziom dB częstotliwości basowych. W rzeczywistości narożnik może zwiększyć odpowiedź basową głośnika nawet 16-krotnie! Więc widzisz, jak umieszczenie frontów w rogu jest złym pomysłem, który może łatwo doprowadzić do bardzo niezrównoważonego dźwięku.

2. Inne nieidealne rozmieszczenie głośników

Oprócz umieszczenia głośnika wieżowego z dala od ściany, istnieje kilka innych zasad, których należy przestrzegać podczas rozmieszczania głośników w pokoju. Niezwykle częstym impulsem, z którym się spotykamy, jest umieszczanie głośnika centralnego na półce. Niezależnie od tego, czy obawiają się, że głośnik spadnie z półki, czy po prostu podoba im się jego wygląd z odsuniętym do tyłu głośnikiem, często zdarza się, że ludzie nie umieszczają początkowo głośnika na krawędzi półki. Nie chcemy jednak zostawiać pustej półki przed kanałem centralnym, ponieważ odbicia od twardej powierzchni przed głośnikiem spowodują szczyt w zakresie średnich tonów i zdemaskowanie innych częstotliwości.

Innym powszechnym sposobem umieszczania głośników, który ludzie próbują zastosować w trudnych pomieszczeniach, jest umieszczenie surroundów przed swoim miejscem siedzącym. Można je umieścić nieco przed sobą, kilka centymetrów, jeśli trzeba, ale cokolwiek więcej, a zaczniemy tracić efekt przestrzenny głośników. Gdy surround'y znajdą się kilka stóp przed nami, pola dźwiękowe pomiędzy nimi a frontami zaczną się zlewać i będziemy postrzegać tylko dwa głośniki zamiast czterech. Oczywiście dźwięki dochodzące z głośników surround mogą być nieco głośniejsze, ponieważ są bliżej, ale nie będziesz już słyszał dźwięków, które przemieszczają się między głośnikami.

3. Bitwa między telewizorem a kanałem centralnym

To stara jak świat zagadka, idealne umiejscowienie telewizora to poziom oczu, a najlepsze umiejscowienie kanału centralnego to poziom uszu. Cóż, złe wieści, okazuje się, że twoje ucho i oczy, przynajmniej dla większości z nas, ludzi, są mniej więcej na tym samym poziomie. Z tego powodu, albo widzisz telewizory umieszczone zbyt wysoko, co jest częste, gdy jest umieszczony nad kominkiem, lub widzisz kanały centralne, które są albo zbyt wysokie lub zbyt niskie. Pamiętając o tym, że trzeba będzie znaleźć jakiś kompromis między tymi dwoma, najlepszą opcją umieszczenia jest posiadanie telewizora na poziomie oczu i głośnika tuż pod nim lub odwrotnie - kanału centralnego na poziomie uszu i telewizora tuż nad poziomem oczu. Bez względu na to, co zrobisz, nie umieszczaj wszystkiego kilka stóp od ziemi, ponieważ skończysz nie tylko z bólem karku od patrzenia w górę, ale także z gorszą zrozumiałością dialogów. Albo hej, może zdecydujcie się na takie umiejscowienie, jeśli waszym celem jest zaprzestanie oglądania tak dużo telewizji i wyjście na zewnątrz raz na jakiś czas. Żartuję, nigdy byśmy tego nie polecali!

4. Kupowanie głośników bez odsłuchu w domu

Słyszymy o tym cały czas od ludzi, z którymi rozmawiamy, głośniki, które zakupili brzmiały absolutnie niesamowicie, gdy słuchali ich w sklepie, ale nie po zainstalowaniu ich w ich kinie domowym. Brzmi to jak oczywistość, ale pokoje demo w sklepach zostały specjalnie zaprojektowane i poddane obróbce, aby głośniki działały optymalnie. Z drugiej strony, jeśli po prostu słuchamy na podłodze w sklepie wielkopowierzchniowym, jest tam tyle szumu w tle, że kto może powiedzieć jak naprawdę brzmi dany głośnik? W obu przypadkach środowisko odsłuchowe w niczym nie będzie przypominać Twojego domu. Bez wątpienia głośniki domowe, które usłyszysz w sklepie, będą brzmiały drastycznie inaczej, gdy umieścisz je we własnym domu ze względu na wielkość pokoju, umiejscowienie, meble, elektronikę, materiał podłogi i wysokość sufitu, by wymienić tylko kilka czynników. W rzeczywistości, Twój pokój ma większy wpływ na brzmienie głośników niż amplituner czy wzmacniacz, którego używasz!

My również to robimy, tutaj w salonie Aperion Audio, spędziliśmy mnóstwo czasu na rozmieszczaniu i kalibracji naszych głośników i elektroniki, jak również dodawaliśmy zabiegi wyciszające pomieszczenie, aby upewnić się, że nasze głośniki brzmią najlepiej jak to możliwe. Jednak różnica w naszym modelu biznesowym polega na tym, że dostarczenie głośników do domu i ich ustawienie to dopiero początek procesu odsłuchu. Dzięki naszym 60-dniowym odsłuchom w domu, masz mnóstwo czasu na odsłuch i wprowadzenie ewentualnych poprawek w rozmieszczeniu głośników, a nawet wypróbowanie różnych amplitunerów i wzmacniaczy, jeśli jesteś prawdziwym łowcą sprzętu i masz ich więcej niż jeden w domu. Nie możemy być tylko my z "zapasowymi" amplitunerami czekającymi na skrzydłach, prawda?

5. Kupowanie amplitunera o zbyt małej mocy

Jest to łatwa pułapka, w którą można wpaść, ponieważ tak wielu producentów bawi się specyfikacją. Niedawno poświęciliśmy nawet cały blog, aby dowiedzieć się, ile mocy zapewni odbiornik w prawdziwym świecie. Ponadto, wiele recenzji skupia się na obróbce wideo i funkcjach, ale nie zawiera zbyt wielu ocen dotyczących jakości dźwięku. Te recenzje mogą skłonić Cię do zakupu odbiornika z różnego rodzaju dzwonkami i gwizdkami, ale bez wysokiej jakości sekcji wzmacniacza. Jednak wiele razy ludzie po prostu nie odkładają wystarczającego budżetu na amplituner. Biorąc pod uwagę, że odbiornik kontroluje to, jak wszystko wygląda i brzmi w Twojej konfiguracji, zdecydowanie nie opłaca się skąpić na to ogniwo łańcucha.

Ujmując to w ten sposób, jeśli myślisz o zakupie systemu 5.1 lub 7.1 w przedziale $2K-$4K, jak wiele naszych systemów, amplituner za $400 nie pozwoli zabłysnąć prawdziwej jakości głośników. Dobrą zasadą jest, że większość amplitunerów, które mogą naprawdę dobrze zasilić system, zaczyna się w przedziale $700-$800, a żeby naprawdę zdobyć solidny amplituner, który zapewni głośnikom wszystkie pożądane soki, należy rozważyć wydanie $1000-$1500.

Inną drogą, którą można obrać, jest zakup amplitunera z wyjściami przedwzmacniacza, a następnie zasilenie głośników przednich i ewentualnie centralnego za pomocą zewnętrznej końcówki mocy. Podczas gdy oddzielny wzmacniacz mocy dostanie znacznie więcej mocy do głośników, należy pamiętać, że będziesz wydawać na północ od $2500 na taką konfigurację.

6. Brak kalibracji odbiornika i telewizora

Doszedłeś tak daleko, zrobiłeś swoje badania i dostał idealne głośniki, odbiornik i telewizor, ale upewnij się, że nie pominąć ostatni krok, kalibracji systemu, aby uzyskać jak najwięcej z niego! Jeśli chodzi o odbiornik, prawie wszystkie z nich zawierają jakąś formę oprogramowania do automatycznej konfiguracji. Teraz czasami można uzyskać lepsze wyniki z ręcznej konfiguracji, ale auto set up jest zdecydowanie trochę szybciej i może również zrobić bardzo dobrą robotę. Jeśli używasz funkcji automatycznej konfiguracji odbiornika, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami dotyczącymi umieszczenia mikrofonu, ponieważ jest to krytyczne. Umieszczenie mikrofonu na tylnej kanapie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wszelkie przeszkody mogą wpłynąć na jakość tonów testowych, których potrzebuje do konfiguracji. Jeśli to możliwe, należy użyć statywu i umieścić końcówkę mikrofonu dokładnie w miejscu, w którym będzie znajdowała się głowa słuchacza siedzącego. Należy użyć jak największej liczby pozycji mikrofonów w całym pomieszczeniu, aby oprogramowanie mogło dokładnie zmierzyć właściwości akustyczne pomieszczenia.

Ostatnia wskazówka, kiedy używacie automatycznej konfiguracji, zmniejszcie poziom subwoofera do 1/3 lub 1/2 głośności i zawsze sprawdzajcie dwukrotnie poziom kanałów po zakończeniu kalibracji. Jeśli zauważycie duże różnice w poziomie głośności, szczególnie z głośników surround lub subwoofera, istnieje prawdopodobieństwo, że nie uzyskaliście czystego odczytu i powinniście spróbować ponownie. Jeśli zdecydujesz się na ręczną konfigurację, możesz znaleźć kilka wskazówek dotyczących regulacji ustawień tutaj.

Jeśli chodzi o telewizor, w dzisiejszych czasach kalibracja jest czymś, co po prostu musisz zrobić. Przynajmniej będziesz chciał zmniejszyć jasność, że używają do demonstracji w sklepie i wyłączyć straszne "opera mydlana" efekt aka motion smoothing. Poza tym, to jest dobry pomysł, aby przejść przez każde z ustawień w telewizorze i dostosować je do swoich warunków oglądania i preferencji. Jeśli chcesz czegoś nieco bardziej technicznego, ale także bardziej ogólnego, możesz wyszukać ustawienia ISF swojego modelu i użyć tych zaleceń, aby wybrać wszystko. Poświęć trochę czasu na wprowadzenie własnych ustawień lub skorzystaj z tych z ISF, a będziesz zaskoczony tym, o ile lepiej będzie wyglądał Twój wyświetlacz.

7. Słuchanie lub oglądanie materiałów źródłowych o niskiej jakości

Wreszcie, gdy już skalibrować swój system i wszystko jest gotowe do rock, należy zwrócić uwagę na to, co masz zamiar być uruchomiony przez niego! Cały czas słyszymy o ludziach, którzy mają problemy z jakością dźwięku i obrazu i okazuje się, że albo słuchają mp3 niskiej jakości, albo oglądają telewizję. Zwłaszcza jeśli oglądasz telewizję w standardowej rozdzielczości na telewizorze HDTV lub wyświetlaczu 4K, będzie to wyglądać dość okropnie. Pamiętaj, że Twój system jest tylko tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo i dotyczy to również materiałów, które oglądasz i słuchasz. Poświęciłeś czas i pieniądze na swój sprzęt, upewnij się, że źródła są również wysokiej jakości! Trzymaj się HDTV i Blu Ray dla swojej telewizji i CD, SACD lub bezstratnych plików audio do pobrania dla muzyki.

Teraz, kiedy już wiesz czego nie robić, idź naprzód i ciesz się tym co najlepsze twój system ma do zaoferowania i jak zawsze, miłego słuchania!