Niedawno uczestniczyliśmy w prywatnej prezentacji firmy Creative. Przedstawiamy nową technologię Super X-Fi, która według firmy Creative zrewolucjonizuje świat osobistego audio, a także pierwsze produkty, w których zastosowano tę technologię. Nowe produkty są już dostępne w sprzedaży i zapraszamy do osobistego zapoznania się z Super X-Fi, ale w międzyczasie dowiedzmy się, co to jest i co czeka na Ciebie.

Projektując technologię Super X-Fi, inżynierowie Creative założyli, że w prawdziwym życiu zawsze istnieje pewna odległość między naszymi uszami a źródłem dźwięku. Zdają sobie również sprawę, że wiele utworów muzycznych, filmów i gier jest tworzonych z myślą o słuchaniu ich przez system głośników, a nie przez słuchawki. Creative dochodzi więc do wniosku, że dźwięk z konwencjonalnych słuchawek nie jest realistyczny, że słuchawki "pompują" dźwięk bezpośrednio do naszych uszu, że wraz z utratą odległości od źródła dźwięku naturalność dźwięku jest zastępowana przez zamknięcie, a nasze uszy szybciej męczą się od słuchania dźwięku na słuchawkach.

Ideą Super X-Fi jest odtworzenie wrażenia słuchania pełnego, wielokanałowego systemu dźwiękowego na konwencjonalnych słuchawkach. Aby to osiągnąć, firma opracowała układ ULTRADSP (cyfrowy procesor sygnałowy) SUPER X-FI. Wykorzystując złożone algorytmy, technologia ta zapewnia przestrzenny i realistyczny dźwięk, wcześniej niedostępny w konwencjonalnych słuchawkach stereofonicznych. Ale co najciekawsze, dźwięk dostosowuje się indywidualnie do każdego z osobna.

Jak to działa? W celu dostosowania dźwięku do indywidualnych potrzeb wykonywany jest złożony proces mapowania głowy i uszu. Dobra wiadomość jest taka, że nie wymaga się od Ciebie niczego skomplikowanego. Aby dostosować technologię do własnych potrzeb, użytkownik musi zainstalować aplikację SXFI App (dostępną za darmo w Google Play i Apple App Store). Następnie należy wykonać trzy zdjęcia: jedno zdjęcie całej twarzy i dwa zdjęcia uszu. Zdjęcia są przesyłane do serwera firmy Creative, gdzie dokonywane są skomplikowane obliczenia w celu stworzenia Twojego osobistego profilu. Następnie wystarczy wybrać słuchawki i zanurzyć się w holograficznym - jak to określa Creative - dźwięku. Obecnie dostępny jest wybór kilkunastu popularnych słuchawek różnych producentów, a wybór ten będzie stale się powiększał, więc jeśli na liście nie ma Twojego ulubionego modelu, możesz wybrać "nieznane słuchawki pełnowymiarowe" lub "nieznane słuchawki wtyczkowe". Ponadto firma Creative będzie oznaczać modele zoptymalizowane pod kątem tej technologii etykietą "Certified for Super X-Fi".

W teorii brzmi to interesująco, ale co tak naprawdę się dzieje? Podczas prezentacji nie mogliśmy się doczekać, aby wypróbować tę technologię w działaniu. Nie przeciągajmy, demo Super X-Fi było miłym zaskoczeniem. To nie jest jakiś tani wirtualny "dźwięk przestrzenny", gdzie oryginalny sygnał jest po prostu miksowany z dużą ilością pogłosu, traci przejrzystość i szczegółowość, i ogólnie jest odbierany jako wzmacniacz=pogłębiacz. Demo Super X-Fi daje wyobrażenie o tym, jak można zmienić oglądanie filmów, granie w gry wideo i oczywiście muzykę. Po włączeniu SXFI dźwięk zmienia się tak, jakbyś był w kinie / na polu bitwy / na koncercie, a nie siedział w słuchawkach. Wyłączając go, słuchawki "wracają" na głowę. Oprócz muzyki współczesnej, demo oferowało monofoniczne nagranie klasyki z połowy ubiegłego wieku w wykonaniu Elli Fitzgerald - efekt "ożywienia" jednokanałowego nagrania jest zdumiewający. Nic dziwnego, że nowa technologia firmy Creative zebrała 15 nagród od różnych publikacji na targach CES 2018 i CES 2019 w Las Vegas. Dziennikarze dosłownie tracili szczęki i głowy, rozrzucając entuzjastyczne i pełne zachwytu recenzje. Ale wydajność technologii Super X-Fi jest oczywiście trudna do opisania słowami, trzeba jej doświadczyć na własnej skórze.

Firma Creative wypuściła do tej pory trzy produkty, które pozwalają ocenić ich know-how, a dwa z nich są dostępne wyłącznie w Dr. Head. Opowiedzmy trochę o każdym z nich.

CREATIVE SXFI AIR to bezprzewodowy zestaw słuchawkowy/słuchawkowy. Mogą być używane jako słuchawki Bluetooth z każdą platformą i obsługują przewodowe połączenie USB z PC/Mac/PS4/Nintendo Switch. Słuchawki wyposażono w 50-milimetrowe przetworniki dynamiczne, przyciski dotykowe, konfigurowalne podświetlenie RGB oraz wymienne poduszki nauszne z oddychającej tkaniny i pianki z pamięcią. Wersja Bluetooth to 4.2, jest odłączany mikrofon NanoBoom, a czas pracy na baterii wynosi około 10 godzin. Słuchawki posiadają również slot na kartę SD, który pozwala na używanie SXFI AIR jako samodzielnego odtwarzacza. Dostępne w kolorze białym i czarnym. Model ten można przetestować i zakupić wyłącznie u Dr. Head.

CREATIVE SXFI AIR C to przewodowy zestaw słuchawkowy USB. Podstawowe funkcje i wygląd jest podobny do poprzedniego modelu, ale nie ma możliwości bezprzewodowego przesyłania danych i nie ma gniazda kart microSD. Mikrofon jest inny, ClearComms, ale jest on odłączany. Zestaw słuchawkowy jest kompatybilny z Windows PC, macOS, PS4, Nintendo Switch i większością urządzeń z systemem Android. Model ten jest również dostępny wyłącznie w sklepach Dr. Head.

Wreszcie, CREATIVE SXFI AMP to kompaktowy wzmacniacz, który pozwala na wykorzystanie nowej technologii w połączeniu z niemal każdymi słuchawkami. Miniaturowe urządzenie ma jednoczęściową obudowę wykonaną z anodyzowanego aluminium i waży zaledwie 15 gramów, natomiast wyposażone jest w wysokiej klasy DAC-chip AKM AK4377 i jest w stanie pompować słuchawki o impedancji do 600 omów. Wzmacniacz posiada wejście USB Type-C, wyjście słuchawkowe 3,5 mm, przyciski regulacji głośności i odtwarzania oraz przycisk włączania/wyłączania Super X-Fi. SXFI AMP jest kompatybilny z systemami Android, Windows PC, macOS, PS4 i Nintendo Switch. W zasadzie można go również podłączyć do iPhone'a, ale wymaga to przejściówki Apple Lightning-USB i adaptera USB A do C.

Podsumowując, chcielibyśmy pogratulować firmie z Singapuru niezwykle ciekawej technologii i radzimy wszystkim przetestować ją na własnej skórze. Puryści audio i fani "dźwięku słuchawkowego" mogą polemizować z koniecznością stosowania technologii dźwięku przestrzennego/holograficznego do odsłuchu nagrań stereofonicznych, ale efekt SXFI w filmach i grach wideo nie pozostawi nikogo obojętnym.