Kino domowe 101: Kupiłem telewizor, co teraz? przez Aperion Audio 30 kwietnia 2018 r.

W Aperion Audio, kiedy rozmawiam z ludźmi o składaniu kina domowego, większość można sklasyfikować na dwie grupy. Pierwsza pełna ludzi, którzy kochają audio i zbudowali ładny system do muzyki, ale teraz chcą również oglądać filmy w domu. Powiedziałbym, że około 10% naszych klientów podchodzi do budowy kina domowego od tej strony. Inny, znacznie większy odsetek klientów zaczyna od zakupu dużego płaskiego telewizora, a następnie uświadamia sobie, że brzmi on okropnie. Dla tych, którzy dopiero zaczynają od zakupu telewizora, zacznijmy od Kina Domowego 101 i dowiedzmy się, jakich elementów potrzebujesz, aby złożyć wspaniałe kino domowe, które spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.

Jak najlepiej wykorzystać swój pokój

Jakie są najważniejsze komponenty kina domowego? Twój pokój i głośniki. Oznacza to, że sposób, w jaki głośniki i pomieszczenie współpracują ze sobą, ma bezpośredni wpływ na jakość doświadczenia kina domowego. Większość pomieszczeń jest do tego przystosowana, ale jest kilka wskazówek, których należy przestrzegać. Najlepiej, jeśli Twój pokój nie jest mniejszy niż 200 stóp kwadratowych. W mniejszych pomieszczeniach umieść miejsce do oglądania (tam, gdzie znajduje się telewizor) wzdłuż krótkiej ściany. W większych pomieszczeniach równie dobrze sprawdza się krótka lub długa ściana.

Na wypadek, gdybyś nie wiedział: Pomieszczenia w kształcie idealnych kwadratów nie są zbyt dobre dla systemów kina domowego. Prostokąty, trójkąty, ośmiokąty i kule są mile widziane.

Zbyt wiele gołych powierzchni w pokoju będzie odbijać i zniekształcać dźwięk. Dywan, zasłony, tapicerowane meble i ulubiony fotel w salonie - wszystkie te elementy razem przyczyniają się do poprawy akustyki. Co dziwne, regał z książkami umieszczony za miejscem do siedzenia działa wyjątkowo dobrze jako pułapka basowa, redukując odbicia w pomieszczeniu i pomagając wygładzić sygnały z zakresu wysokich i średnich tonów. Pułapka basowa to coś, co redukuje rezonanse w pomieszczeniu, które mogą powodować, że bas jest zbyt dudniący.

Na koniec należy zwrócić uwagę na światła, które odbijają się od ekranu telewizora. Spróbuj włączyć wszystkie światła naraz, a następnie usiądź w swoim miejscu do siedzenia. Jeśli któreś ze świateł odbija się od telewizora, masz trzy opcje: przenieść przeszkadzające światła, zmienić położenie telewizora lub oglądać przy wyłączonym świetle.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Istnieje mnóstwo produktów do wyboru, ale zamiast skupiać się na markach, po prostu wypełnijmy wymagane produkty do złożenia systemu kina domowego 5.1.

  1. Głośniki! A dokładniej 5 głośników i 1 subwoofer. Rozmiar i typ będzie się różnił, ale będziesz chciał parę głośników przednich. To jest twój lewy i prawy głośnik z przodu i będzie robić niektóre z głównych podnoszenia w zakresie ogólnego dźwięku dla filmów, i prawie cały dźwięk dla muzyki dwukanałowej. Wybierz głośnik, który pasuje do Twojego pokoju i Twoich potrzeb, czy to będzie wieża dla większych pomieszczeń, a półka lub w ścianie dla średnich lub ograniczonych pomieszczeń. Subwoofer z zasilaniem. Subwoofery są kluczowe dla dostarczenia wrażeń kinowych do Twojego domu. Subwoofery obsługują wszystkie niskie częstotliwości, których Twoje głośniki nie mogą, a większość z nich jest zasilana, więc wystarczy podłączyć je do odbiornika, ustawić głośność i zwrotnicę, a on zajmie się resztą. Odbiornik kina domowego. Chcesz wybrać amplituner AV, który ma wszystkie funkcje, których potrzebujesz, a także wystarczającą moc do zasilania głośników. Istnieje wiele do wyboru, więc zrobić swoją pracę domową, ale pamiętaj, większość większych firm odbiornik mają konkurencyjnych modeli i funkcji. Ceny zaczną się od około 400 dolarów za przyzwoity model poziomu wejścia do 2000 dolarów lub tak dla jednego, który może zasilać system 7.1 i kilka innych pomieszczeń audio. Polecamy Marantz, Denon, Yamaha, Onkyo, Pioneer Elite, jeśli chodzi o wielkie nazwy iść, i oczywiście nie ma wiele innych mniejszych firm, które oferują wybitne produkty, jak również. Przewód głośnikowy i kable. Musisz podłączyć każdy głośnik do odbiornika za pomocą 2 przewodowego drutu głośnikowego. Poszukaj miedzianego drutu o grubości 12 i będziesz gotowy. Oprócz przewodu głośnikowego będziesz potrzebował kabla do subwoofera i połączeń AV z urządzeń takich jak dekoder telewizji kablowej lub odtwarzacz blu ray do odbiornika (zazwyczaj HDMI lub optyczny). Z amplitunera potrzebny jest kabel Monitor Out (HMDI), który łączy się z telewizorem. Podłączenie systemu w ten sposób zapewni uzyskanie najlepszej jakości dźwięku z systemu. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowy opis z Crutchfield.

Umieszczanie wszystkiego na swoim miejscu

Zacznij od siebie. Aby zoptymalizować dźwięk przestrzenny, najlepiej jest umieścić swoje miejsce siedzące pomiędzy ścianami bocznymi pokoju. Jeśli to możliwe, umieść swoje miejsce siedzące w odległości dwóch do trzech stóp od tylnej ściany.

Teraz najważniejsze: rozmieszczenie głośników. Zacznijmy od trzech głośników przednich. Lewy, prawy i centralny. Ich ustawienie względem siebie może znacząco wpłynąć na dźwięk.

  • Wszystkie trzy powinny być ustawione mniej więcej na poziomie uszu i w równej odległości od miejsca siedzącego. Jeśli masz system głośników kina domowego, na każde 10 stóp odległości miejsca siedzącego od telewizora dodaj siedem stóp odstępu między lewym i prawym głośnikiem. Na przykład, jeśli miejsce do oglądania znajduje się 20 stóp od telewizora, lewy i prawy głośnik powinny być oddalone od siebie o 14 stóp. W przypadku systemów tylko muzycznych idealna jest odległość około 10 stóp między lewym i prawym głośnikiem. Głośniki centralne działają najlepiej, jeśli znajdują się na górze lub na dole telewizora. Jeśli głośnik centralny jest typowy, czyli posiada dwa głośniki niskotonowe po obu stronach głośnika wysokotonowego, ważne jest, aby skierować go bezpośrednio na miejsce siedzące. Pobliskie ściany mogą znacząco wpłynąć na wydajność głośnika. Należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących ustawienia głośnika. Jeśli te informacje nie są dostępne, dobrą zasadą jest utrzymywanie głośników w odległości co najmniej trzech stóp od ścian bocznych, jednej stopy od ściany tylnej i na równi z meblami lub przed meblami centrum rozrywki.

Następne są głośniki dźwięku przestrzennego. Pozycjonowanie jest kluczowe, aby cieszyć się otaczającym, nie zlokalizowanym dźwiękiem, z którego znane jest kino domowe. Należy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje konstrukcji i kilka formatów surround, wszystkie z różną liczbą głośników.

  • Wszystkie boczne i tylne głośniki surround najlepiej sprawdzają się w kinie domowym, jeśli znajdują się gdzieś pomiędzy poziomem uszu a dwiema do trzech stóp nad głową. Ważne jest również, aby upewnić się, że głośniki przednie znajdują się w takiej samej odległości od głównego pola widzenia, jak to tylko możliwe. Głośniki dipolowe działają najlepiej, gdy są umieszczone wzdłuż obszaru odsłuchu. Głośniki nie-dipolowe (konwencjonalne) mogą mieć bardziej rozproszone brzmienie, jeśli są ustawione z dala od miejsca odsłuchu.

A co z subwooferem? Praktycznie każde miejsce w pomieszczeniu wytworzy bas, który będzie brzmiał tak, jakby pochodził z innych głośników. Nie oznacza to jednak, że wszystkie lokalizacje w pomieszczeniu są sobie równe. Jakość basu i to, jak płynnie bas integruje się z innymi głośnikami, zależy od umiejscowienia subwoofera.

  • Postaraj się, aby subwoofer(y) znajdował(y) się na tej samej płaszczyźnie co głośniki przednie. Jeśli nie jest to możliwe, unikajcie umieszczania subwoofera za miejscem odsłuchowym. O ile nie lubisz dudniącego basu, trzymaj subwoofery w odległości co najmniej dwóch stóp od narożników. Użycie dwóch subwooferów tworzy bardziej wyrównany bas w całym pomieszczeniu. Jeśli to zrobisz, oprzyj się chęci bycia symetrycznym z ich rozmieszczeniem. To w rzeczywistości stworzy nierówny dźwięk basu.

Zasilane subwoofery posiadają pewne elementy sterujące, które należy odpowiednio ustawić. Zajmij miejsce w polu widzenia i zatrudnij pomocnika do wykonania pracy.

  1. Zacznij od "częstotliwości zwrotnicy". Ustaw ją na 80 Hz lub mniej. Ustawienie powyżej 100 Hz spowoduje, że Twoje ucho będzie w stanie zlokalizować subwoofer (a tego nie chcesz). Jeśli jest "przełącznik odwracający fazę", posłuchaj ustawienia, które tworzy najlepszy bas dla twojego miejsca siedzącego. Czasami nie ma zauważalnej różnicy. Jeśli subwoofery znajdują się w tej samej płaszczyźnie co głośniki przednie, pozycja "normalna" lub "0 stopni" jest zazwyczaj właściwa. Wyreguluj "głośność" aż do uzyskania odpowiedniego poziomu basu - nie za bardzo dudniącego, ale też nie pozbawionego ciała.

Po uzyskaniu idealnych ustawień, należy z nimi żyć przez tydzień lub dłużej. Po tym czasie, jeśli nadal będziesz zadowolony, prawdopodobnie już nigdy nie będziesz musiał dotykać tych ustawień.

1 UWAGI

Leave a reply