Z całym tym wspaniałym sprzętem kina domowego, który jest dostępny w tych dniach, to jest kuszące, aby po prostu kupić produkty, które wyglądają najbardziej atrakcyjne, zabrać 'em do domu, podłączyć to wszystko i cieszyć się show. Niestety, zakup najlepszego systemu kina domowego, aby dopasować się do Twoich szczególnych potrzeb, prawie nigdy nie jest tak łatwe, a proces może być obarczony wieloma pułapkami po drodze. Na szczęście, większość z nich można naprawić, ale niektórych należy po prostu całkowicie unikać. Oto Top 5 pułapek, których należy unikać przy zakupie systemu kina domowego.

1. 1. Zakup telewizora o niewłaściwym rozmiarze

Nie tak dawno temu każdy telewizor większy niż 32 cale był uważany za "Wielkoekranowy telewizor". Obecnie, trudno byłoby znaleźć jednego entuzjastę kina domowego, który kupiłby ekran mniejszy niż 40 cali. W większości przypadków to bardzo dobrze: nic nie mówi o poważnym kinie domowym lepiej niż ohydny, dominujący w pomieszczeniu telewizor LED lub plazmowy, który patrzy ci w twarz. Po prostu wyjdź i znajdź największy telewizor, na jaki cię stać, prawda?

Ach, gdyby to było takie proste: w rzeczywistości możesz mieć za dużo lub za mało ekranu dla swoich specyficznych wymagań. Za duży i nie będziesz w stanie zobaczyć całego obrazu na ekranie; za mały i przegapisz wciągające uderzenie, którego w pierwszej kolejności szukałeś. Jak więc określić, jaki rozmiar ekranu jest odpowiedni dla Ciebie?

Dobrą zasadą jest wykorzystanie odległości widzenia jako wskazówki; powinna ona wynosić co najmniej 1,5 raza więcej niż przekątna ekranu telewizora. Jeśli zrobiłeś to poprawnie, możesz zakupić zaskakująco duży ekran dla swojej odległości. Powiedzmy, że rozważasz ekran o przekątnej 60 cali: 60 x 1,5 = 90 cali. Podziel przez 12, aby uzyskać odległość w stopach: 90/12 = 7,5, co oznacza, że powinieneś być około 7,5 stopy od swojego 60-calowego ekranu, ale nie znacznie dalej niż 14. Poręczne przewodniki woskując poetycko na ten temat są w całym internecie, ale ten pokazany tutaj jest najbardziej praktyczny.

2. Kupowanie głośników o niewłaściwym rozmiarze

Jeśli szukasz maksimum wrażeń filmowych i muzycznych, to tak samo ważne jest odpowiednie ustawienie głośników do pokoju i odległości, jak telewizora. Jeśli są one zbyt duże lub zbyt blisko normalnej pozycji odsłuchowej, będziesz mógł zlokalizować dźwięk pochodzący z głośników, a nie z przestrzeni pomiędzy nimi, z tyłu i wokół nich, na czym polega "efekt stereo". Zbyt małe lub zbyt duże rozmiary, co spowoduje utratę dynamiki i szczegółów muzycznych. (Jeśli odpowiedziałeś "o wiele za duży dla pokoju" na temat głośników na zdjęciu, to gratuluję! Dobrze zgadłeś).

Celem jest, aby dźwięk owijał się wokół Ciebie tak, jak w dobrym teatrze, lub abyś podczas słuchania muzyki ustawił przed sobą wirtualną scenę dźwiękową. Mówiąc wprost, dobrze dobrane głośniki powinny dźwiękowo znikać w pomieszczeniu, zalewając je dźwiękiem, nawet przy niższych głośnościach.

Ogólnie rzecz biorąc, małe głośniki wolnostojące i stojące (lub "wielkości półki") będą idealne do małych pomieszczeń i bliskich odległości; duże wieże najlepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach i na większych odległościach. Znajdź sprzedawcę detalicznego lub firmę produkującą głośniki z dobrą polityką zwrotu lub wymiany, aby mieć pewność, że wybrane głośniki będą dobrze działać w Twoim pokoju.

3. Nie kupowanie wystarczającej ilości odbiorników

Jeśli chodzi o uzyskanie najbardziej sonic bang dla Twojego buck, kupno świetne głośniki idzie długą drogę, ale jazdy je z odbiornikiem zabójca przychodzi blisko sekundę. Niestety wielu ludzi często nie docenia roli odbiornika A/V w koncentrowaniu najlepszy dźwięk z ich głośników. W latach 80., zanim pojawiło się kino domowe, trudno było znaleźć solidny, wysokiej jakości, dwukanałowy odbiornik za mniej niż 300 dolarów. Podczas gdy funkcje i technologia są obecnie o wiele tańsze, wszystkie krytyczne elementy wzmacniacza i jakość dźwięku - takie jak transformatory mocy, kondensatory i radiatory - stały się droższe.

Teraz dodajmy do tego 7.1, 9.1 , a nawet 15.1 kanałów wzmocnienia, obróbkę dźwięku przestrzennego hi-res, możliwość pracy w wielu pomieszczeniach, rekonwersję HDMI... dodajmy to wszystko i łatwo zauważyć, że producenci muszą gdzieś pójść na kompromis - zazwyczaj z mniejszymi, mniej wydajnymi transformatorami, nasadkami i radiatorami - aby mogli budować w pełni funkcjonalne odbiorniki w niższej cenie.

Oczywiście, cena nie zawsze jest wskaźnikiem jakości, ale często jest to dobry punkt wyjścia, jeśli chodzi o odbiorniki A/V. To stare powiedzenie, "dostajesz to, za co płacisz", jest tutaj bardziej prawdziwe niż w przypadku każdej innej kategorii komponentów kina domowego. Ogólnie rzecz biorąc, modele znajdujące się wyżej w linii produkcyjnej nie będą skąpić ważnych dźwiękowo komponentów, o których była mowa wcześniej, a co za tym idzie, będą zauważalnie wyższe. Co więcej, zwykle zawierają one wzmacniacze dyskretne i posiadają zoptymalizowane układy, które mają wpływ na jakość dźwięku i dostarczanie energii na lepsze. Dowiedz się, jakich funkcji potrzebujesz teraz i w przewidywalnej przyszłości, a następnie wybierz odbiornik o najwyższej jakości wzmocnienia, na jakie Cię stać. Twoje głośniki (i uszy!) będą Ci wdzięczne.

4. Dostaniesz system w domu towarowym

Podczas gdy one-stop-shopping jest tantalizującą perspektywą dla nas wszystkich, działowy system kina domowego ma dość ekstremalne podejście do robienia czegoś zbyt taniego, by było to dobre: Większość sprzedawanych tutaj urządzeń A/V i systemów kina domowego w pudełku (HTiB) ma jakość wykonania tak niską jak ich cena i charakteryzuje się odpowiednią jakością wykonania. Co więcej, często są one również pozbawione wielu aktualnych funkcji. Jeśli masz oko na system HTiB, który możesz kupić podczas wypełniania recept lub obcinania włosów, prawdopodobnie najlepiej jest trzymać się od niego z daleka.

5. Kupowanie w trybie impulsowym

Jeśli czytałeś/aś tak daleko, przeprowadziłeś/aś przynajmniej kilka badań przed zakupem lub modernizacją swojego urządzenia do kina domowego. Jednak kto z nas może powiedzieć, że nigdy nie dokonał zakupu impulsowego? Wiem, że na pewno mam swój udział. Ale jeśli chodzi o sprzęt audio i kina domowego - rzeczy, które możesz zachować i pielęgnować przez lata, jeśli nie życie - konfigurowanie zakresu dostępnych opcji powinno być twoim głównym priorytetem.

Bez względu na to, jak niewielki może wydawać się zakup - nawet jeśli jest to zestaw podstawek pod głośniki lub uchwytów ściennych - przed zakupem należy przeprowadzić badania: Do tego właśnie służą interwenienty. Odwiedź strony internetowe poświęcone recenzjom sprzętu i e-detalistów, aby przeczytać recenzje profesjonalistów i użytkowników, znaleźć fora dyskusyjne związane z potencjalnym zakupem oraz przeglądać strony producentów sprzętu, który Cię interesuje.

Odrabianie pracy domowej eliminuje wszelkie niezgodności ze sprzętem w Twoim obecnym lub przyszłym systemie, pomaga Ci zdecydować, jakie funkcje uważasz za obowiązkowe, a także wyjaśnia, jaka jest jakość działania, której oczekujesz - wszystko to pozwala Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Przynajmniej, może to skłonić Cię do zastanowienia się nad konkretnymi funkcjami lub opcjami projektowymi, o których nigdy nie wiedziałeś, że są Ci potrzebne. Jeśli pamiętasz tylko jedną radę zakupową z tego postu, upewnij się, że to właśnie ona.

Oliver Amnuayphol jest niezależnym pisarzem z prawie 20 letnim doświadczeniem w branży audio i kina domowego. Obecnie pracuje jako recenzent kilku publikacji, w tym The Soundstage! The Soundstage! i Digital Trends. Znajdź go na Twitterze pod adresem: (@valvesnvinyl).

Zostaw odpowiedź