The Aperion Guide to 4K Ultra HD Video by Aperion Audio w dniu 30 kwietnia 2018 r.

Przez ostatnie kilka lat wideo 4K Ultra HD (UHD) było kolejną wielką rzeczą, ale przy stosunkowo niewielkiej zawartości, kupno wyświetlacza 4K było bardziej związane z testowaniem konfiguracji w przyszłości niż z faktycznym wykorzystaniem tej technologii. Teraz, gdy cały czas pojawiają się promienie Blu-ray 4K, a także materiały z Netflix, YouTube i Amazon są przesyłane strumieniowo w rozdzielczości 4K, ta przyszłość jest wreszcie tutaj. Z cenami wyświetlaczy 4K spadającymi do tego, co 1080p kilka lat temu, w niektórych przypadkach nawet poniżej 400 dolarów, teraz jest świetny czas, aby uzyskać wyświetlacz 4K i wskoczyć w świat UHD. Oto przewodnik po UHD 4K i wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć.

Czym w ogóle jest 4K UHD?

Dobre pytanie! To naprawdę proste, 4K to tylko wideo o wyższej rozdzielczości z większą ilością pikseli niż zwykły standard HD 1080p. 1080p to rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, 4K ma 3840 x 2160 pikseli. Wszystko wskazuje na to, że ekran 4K zawiera ponad 8 milionów pikseli, czyli 4 razy więcej niż ekran 1080p. Nazywa się 4K, ponieważ standard kina, zwany Cinema 4K, ma nieco więcej pikseli i w pionie jest 4096 pikseli, co jest skrócone do 4K. Ktoś chyba pomyślał, że to brzmi fajniej niż nazywanie go 2160p, czyli w tej samej konwencji nazewnictwa co HD. W każdym razie, więcej pikseli oznacza ostrzejszy i bardziej szczegółowy obraz. Chcesz zobaczyć każde źdźbło trawy, nad którym animatorzy tak ciężko pracowali w najnowszym filmie Pixar? Obraz 4K da Ci taki poziom niuansów.

OK, jestem sprzedany. Czego potrzebuję?

Po pierwsze, będziesz potrzebował wyświetlacza o rozdzielczości 4K, który jest teraz dużym odsetkiem wyświetlaczy na rynku. Ale jeśli w opisie lub specyfikacji widzisz 1080p, to jest to standardowy wyświetlacz HD. Jak wspomniano, 4K wyświetlacze są teraz bardzo przystępne cenowo, więc nie będziesz musiał zrzucać tysięcy dolarów na jednego, chyba że chcesz gigantyczny wyświetlacz w zakresie 70″ lub większym. Następnie, będziesz chciał dostać odtwarzacz Blu-ray 4K, dzięki czemu możesz zacząć oglądać nowe wydania, które są dostępne w 4K, jak również rosnącą liczbę tytułów katalogowych. Nie są one również drogie i mogą być mniejsze niż 100$. Jedną z ciekawych cech odtwarzacza Blu-ray 4K jest to, że wkrótce standardowy odtwarzacz Blu-ray 1080p zostanie zastąpiony odtwarzaczem Blu-ray 4K. Następnie, chociaż wiele osób używa obecnie tylko aplikacji w swoim telewizorze Smart do transmisji strumieniowej, możesz chcieć dostać odtwarzacz strumieniowy, jak Apple TV 4K lub Fire TV z Ultra HD. Niedawno porównaliśmy zalety każdego z urządzeń w naszym poradniku prezentowym, ale oba umożliwią Ci dostęp do treści 4K, które są dostępne w Netflix i YouTube. Obecnie Fire TV jest jedyną opcją umożliwiającą strumieniowe przesyłanie treści Amazon 4K. W tym miejscu należy pamiętać, że potrzebne jest również połączenie z Internetem o przepustowości wystarczającej do strumieniowego przesyłania treści 4K. Powszechnie spotykane wymagania co do przepustowości wahają się od 15 Mb/s do 25 Mb/s, przy czym obie te prędkości są dostępne u większości dostawców usług internetowych.

Wreszcie, prawdopodobnie będziesz chciał odbiornik zdolny do przełączania 4K HDMI, a to będzie największy koszt, ponieważ odbiornik z przyzwoitą sekcją wzmacniacza będzie cię uruchomić w pobliżu 600 dolarów lub więcej, w zależności od tego, jak ważna jest jakość dźwięku dla twoich celów. Istnieje jednak kilka możliwości obejścia tego problemu, jeśli nie jesteś gotowy, aby pójść na całość i kupić nowy odbiornik wraz z nowym telewizorem. Większość telewizorów posiada optyczne cyfrowe wyjście audio. Tak długo, jak to robisz, możesz podłączyć kable HDMI ze swoich źródeł bezpośrednio do telewizora, a następnie uruchomić audio z powrotem do odbiornika za pomocą kabla optycznego. Jedynym minusem jest to, że niektóre telewizory mają tylko kilka wejść HDMI, więc ograniczysz się do tego, ile urządzeń możesz podłączyć w ten sposób. Jeśli będziesz korzystać z aplikacji umożliwiających dostęp do treści przesyłanych strumieniowo, wideo 4K będzie już przesyłane strumieniowo do Twojego wyświetlacza w sposób natywny. W tym przypadku, jeśli masz połączenie HDMI kanału zwrotnego audio (ARC) z odbiornika do telewizora, dźwięk może powrócić do odbiornika za pomocą tej metody. Pamiętaj tylko, że ARC będzie działać tylko z treściami pochodzącymi z Twojego telewizora, a nie z innego urządzenia multimedialnego.

Co z HDR?

High Dynamic Range (HDR) jest technologią oddzieloną od 4K i jest nowym standardem, który zapewnia obraz o szerszym i dokładniejszym zakresie kolorów i lepszym kontraście, czyli zwiększa różnicę między ciemnymi i jasnymi obszarami obrazu, aby wyglądały bardziej realistycznie. Aby wszystko było naprawdę mylące, Sony produkuje nawet telewizory 1080p z funkcją HDR, aby złagodzić ból związany z odtwarzaczem Blu-ray Playstation 4 Pro wyświetlającym tylko 1080p. Podczas gdy 4K sprawia, że obraz jest bardziej szczegółowy, HDR oznacza dokładniejszy obraz w porównaniu z tym, co rzeczywiste. Mówiąc najprościej, 4K to więcej pikseli, podczas gdy HDR to piksele z ulepszonymi kolorami i światłem. Technologia HDR zaczęła się w aparatach fotograficznych, ponieważ jestem pewien, że prawdopodobnie widziałeś ustawienie HDR w aparacie telefonu. Wszyscy zgadzają się, że treści wykorzystujące HDR wyglądają lepiej niż te, które nie wyglądają, więc kiedy kupujesz telewizor, upewnij się, że obsługuje on również HDR. Dobra wiadomość jest taka, że prawie każdy nowy wyświetlacz 4K będzie miał wbudowany HDR. Niestety nie jest to takie proste, ponieważ istnieją dwa konkurujące ze sobą formaty HDR - HDR10 i niedawno ogłoszona wersja HDR10+ oraz Dolby Vision. HDR10 jest podstawowym standardem, podczas gdy wersja licencjonowana przez Dolby'ego dotyka wzmocnionych kolorów i kontrastów nawet powyżej HDR10. Jeśli więc naprawdę zależy Ci na najnowocześniejszych rozwiązaniach, wszystko wskazuje na to, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu kompatybilnego z Dolby Vision. Który oprócz Twojego wyświetlacza będzie zawierał Twój odbiornik, odtwarzacz Blu-ray i odtwarzacz strumieniowy. Jednak w przypadku odbiornika, można również skorzystać z powyższych rozwiązań. Jedna uwaga dotycząca odtwarzaczy strumieniowych, Dolby Vision jest jedną z różnic pomiędzy Apple TV i Fire TV, ponieważ Apple TV obsługuje je, podczas gdy Fire TV nie.

Więc co to jest Złapanie?

Mimo, że zawartość dostępna w rozdzielczości 4K (i HDR) szybko się rozwija, wciąż jesteśmy daleko od tych formatów. Tak więc na razie, kiedy oglądasz telewizję na żywo, będzie ona ograniczona do starego dobrego standardu 1080p. Ponieważ 4K przenosi cztery razy więcej danych niż 1080p, infrastruktura nie istnieje obecnie, aby zapewnić niezbędne pasmo do transmisji drogą powietrzną lub kablową. Jednak Dish i DirecTV zaczęły oferować pewne ograniczone programy 4K, więc w końcu pojawią się szerokie transmisje 4K. Inną rzeczą jest to, że jeśli jesteś po prostu coraz nadawania w powietrzu, Twój telewizor wbudowany w tuner będzie musiał być zgodny z 4K. Dzisiejsze telewizory nie są wykonane z tunerami 4K, więc może trzeba będzie kupić jeszcze jeden telewizor, jeśli chcesz oglądać transmisję 4K, gdy to się dzieje, bez kabla lub satelity.

I oczywiście marsz technologii nigdy nie kończy się jako 8K, czyli rozdzielczość 7680 x 4320, jest oficjalnie rzeczą, która teraz istnieje wraz z wydaniem pierwszego na świecie 8K komercyjnie dostępnego monitora, Dell UltraSharp 32 Ultra HD 8K Monitor. Podczas gdy nieuniknione jest, że 8K stanie się kiedyś standardem, minie trochę czasu, obecnie nie ma żadnej zawartości i tak jak w przypadku 4K, gracze PC będą przewodzić z pierwszymi kompatybilnymi grami. Na razie jednak większość procesorów graficznych nie posiada mocy obliczeniowej, która pozwoliłaby na uzyskanie obrazu w tej rozdzielczości. Na razie więc udawajmy, że 8K nie istnieje, ale w ciągu najbliższych kilku lat będzie wychowywać swoją głowę w wysokiej rozdzielczości.

Ostatnie zastrzeżenie, aby naprawdę docenić dodatkową szczegółowość 4K, lub jakąkolwiek zwiększoną rozdzielczość, trzeba zbliżyć się na tyle blisko ekranu, aby poszczególne piksele nie zlewały się ze sobą. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych ekranów w kategorii poniżej 50 cali. Aby w pełni wykorzystać możliwości 4K, możesz usiąść nieco bliżej niż w przypadku wyświetlacza 1080p. Możesz sprawdzić ten wykres, który zawiera zalecane odległości oglądania w zależności od wielkości i typu ekranu. Jasne, twoja matka ostrzegała cię przed rujnowaniem oczu przez siedzenie zbyt blisko telewizora, ale to był tylko mit, przynajmniej jesteśmy tego całkiem pewni.

Podsumowując, przy niskich cenach, coraz większej ilości treści i dodatkowych korzyściach płynących z HDR, teraz jest idealny czas na inwestycję w nowy wyświetlacz UHD 4K. Tak jak w przypadku zwykłego HD, po zanurzeniu się we wszystkim, co ma do zaoferowania najnowsza technologia wideo, nie będzie już żadnego powrotu.

Zostaw odpowiedź