Oferowane nam amplitunery mogą się dzielić na dwa podstawowe typy w zależności od tego, jakie mają zastosowania. Znajdziemy amplitunery stereo, które pozwalają na odbiór sygnały na dwóch sygnałach z różnych źródeł oraz amplitunery, które mają służyć przy kinach domowych i stanowią one centrum całego systemu audio i wideo.

amplitunerJeśli musimy kupić amplituner trzeba pomyśleć o bardzo wielu parametrach, które mogą decydować o tym, czy takie urządzenie będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Najważniejsze tutaj parametry to: liczba kanałów, moc znamionowa RMS, moc muzyczna, dekodery dźwięku, funkcje korygujące barwę oraz brzmienie dźwięku. Poza tym warto także sprawdzić, z jakimi urządzeniami taki sprzęt będzie w stanie dobrze pracować. To ważny element ponieważ musimy pamiętać, że sprzęty będą się ze sobą łączyć i muszą tworzyć dobry efekt. Ilość kanałów może mieć znaczenie ponieważ im więcej tych będzie tym lepszy powinniśmy uzyskać efekt dźwięku w przestrzeni. Dzięki nim staje się on bardziej naturalny.

Przy mocach RMS oraz muzycznej trzeba patrzeć na to, jak wysoki jest parametr, ponieważ od tego będzie zależeć jaki będzie przekaz dźwięku i warto tutaj wybierać lepszą moc. Ważną cechą są również dekodery dźwięku ponieważ tak naprawdę od tego będzie zależeć jak amplituner będzie w stanie pracować z filmami. W przypadku kina domowego jest to bardzo ważne. Istotne jest między innymi to z jakimi dekoderami dźwięku będzie w stanie sobie poradzić. Również korygowanie barwy i brzmienia ma znaczenie. Obecnie większość sprzętów ma tutaj cyfrowe możliwości i ta praca jest rzeczywiście efektywna. Istotnym elementem będzie również regulacja tonów, ponieważ od tego będzie zależeć to jakie będą brzmienia dźwięków. Warto zadbać o to, by uzyskać ze sprzętów możliwie najlepsze dźwięki. Zawsze kupując amplituner musimy starać się o znalezienie takiego sprzętu, który cenowo będzie nam odpowiadał a jednocześnie będzie w stanie zagwarantować nam wspaniałą pracę z innymi urządzeniami oraz pod kątem naszych potrzeb.