Ustawienie głośników przestrzennych jest niezbędne, aby cieszyć się wciągającym dźwiękiem, z którego znane jest kino domowe. Jednak decyzja o tym, która konfiguracja i jaki rodzaj głośników ma być używany, może być zniechęcająca. Tragicznym faktem jest to, że wiele osób nawet nie podłącza głośników surround w swoim systemie, eliminując w ten sposób integralną część doświadczenia. Należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów konstrukcji głośników i różnych formatów dźwięku przestrzennego, a wszystkie one mają różną liczbę głośników i różne pozycje. Poniżej znajduje się krótkie zestawienie najczęściej używanych głośników surround.

TYPY GŁOŚNIKÓW

Półka z książkami

Są to standardowe głośniki stosowane w systemie surround. Najlepiej brzmią na zewnątrz wieży i mogą być montowane na ścianie, na suficie, na stojakach lub na istniejących meblach. Jeśli więc lubisz słuchać muzyki w trybie wielokanałowym, idealnym rozwiązaniem będzie półka na książki lub wieża surround. W bardzo bliskiej odległości (tj. poniżej 3 stóp) korzystniejszy może być głośnik mniej kierunkowy (np. Bipole).

Satelita

Głośnik satelitarny jest zazwyczaj mniejszą wersją regału. Ze względu na swój rozmiar jest łatwiejszy do zamontowania na ścianie i mniej rzucający się w oczy. Zmniejsza on nieco pasmo przenoszenia, ale ze względu na charakter przesyłanego tam dźwięku jest to zazwyczaj mniejszy problem z kanałami surround.

Bipole/Dipole

Ponieważ przetworniki wystrzeliwują w różnych kierunkach, tego typu głośniki są bardzo dobre w rozpraszaniu dźwięku. W sytuacjach, gdy głośniki surround będą znajdować się blisko miejsca odsłuchu lub gdy chcemy uzyskać bardziej rozproszony efekt przestrzenny, Bipole/Dipole są doskonałym wyborem. Jeśli jednak odległość między użytkownikiem a głośnikiem stanie się zbyt duża, lepszym wyborem jest głośnik o bardziej bezpośrednim wystrzale.

Architektura

Głośniki naścienne lub sufitowe mogą być skutecznym wyborem, gdy chcesz zminimalizować widoczność systemu. Bardziej wciągające formaty, takie jak Dolby Atmos, wykorzystują głośniki sufitowe w połączeniu ze standardowymi zestawami surround 5.1/7.1. Dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę podczas planowania konfiguracji. Na przykład, nie zaleca się stosowania tylnych surroundów w sufitach podwieszanych w połączeniu z kanałami w sufitach podwieszanych Atmos.

Wieża

Wieża jest najmniej popularna wśród kanałów surround, ale to nie znaczy, że nie możesz! Zwykle używana dla przednich kanałów L/R, wieża będzie miała najpełniejszy dźwięk z najszerszym pasmem przenoszenia. W zastosowaniach surround są one nieco trudniejsze do ustawienia ze względu na ich rozmiar i nie mogą być podniesione bez znacznej inżynierii, ale doświadczenie pełnej konfiguracji surround wieży jest niesamowite.

Oznaczenia liczbowe dla typów systemu surround odnoszą się do liczby głośników. Pierwsza liczba odnosi się do liczby głośników w tradycyjnej konfiguracji (Lewy, Prawy, Centralny, Surround L/R, Tylny Surround L/R). Druga liczba odnosi się do liczby kanałów subwoofera. Zazwyczaj wyświetlany jest jeden, a może dwa kanały. Jeśli istnieje trzecia liczba, odnosi się ona do kanałów napowietrznych dla Atmos lub podobnych. Tak więc, system 5.1.4 miałby: Przedni lewy i prawy, środkowy, lewy i prawy Surround, subwoofer i cztery głośniki napowietrzne. Oto kilka schematów ustawień:

Po określeniu żądanej konfiguracji głośników, to tylko kwestia logistyki w ich konfiguracji. Oczywiście przy większych konfiguracjach systemu (takich jak 9.1.2 i wyższych) napotykasz na przeszkody w dziedzinie mocy i przetwarzania. Upewnij się, że Twój AVR jest kablem przetwarzającym całą wymaganą liczbę kanałów. W razie potrzeby do zasilania dodatkowych kanałów zawsze można dodać kolejny wzmacniacz. Bądź otwarty na wszystkie możliwości dla swojej przestrzeni, ponieważ większość głośników surround może być umieszczona na stojakach, meblach, na ścianie, a nawet na suficie. Utrzymanie przepływu w pomieszczeniu przy jednoczesnym zachowaniu integralności dźwięku jest często najtrudniejszym punktem do żonglowania przy ustawianiu głośników, więc upewnij się, że dobrze się bawisz i myślisz kreatywnie!